Rorátne svaté omše v našej farnosti

Rorátna svätá omša je slúžená na česť Panny Márie, ktorá ako prvá najlepšie zo všetkých ľudí očakávala príchod Spasiteľa sveta.

Roráty sa začínajú ešte pred svitaním, aby pripomínali, že pred narodením Krista ľudstvo „kráčalo v tmách“ (Iz 9,2). Názov roráty pochádza z najznámejšej latinskej adventnej piesne pochádzajúcej zo 16. storočia z Francúzska „Rorate coeli de super…“, čo v preklade znamená „Roste nebesia z výsosti…“ Rorátne sväté omše sa slávia do 16. decembra. Potom už majú jednotlivé nasledujúce dni vlastný liturgický formulár.

Na roráty aj v minulosti chodili celé rodiny. Ľudia, často aj mladí a deti, sa premôžu a vstávajú ešte za tmy, poobliekajú sa do teplých šiat, lebo vonku je zima, a niekedy brodiac sa snehom smerujú do kostola. Nesú si so sebou lampáše, kahance, sviečky alebo iné malé svetielko, pretože vnútro kostola môže osvetľovať len takéto svetlo. Rorátna svätá omša sa začína pri týchto malých svetlách. Pribúdanie svetla v kostole, symbolizuje približovanie druhého príchodu Ježiša Krista. Po vstupe kňaza sa začína spievať Rorate caeli – Dajte nám rosu nebesia.

Ranné rorátne sväté omše bývajú počas adventu od pondelka do piatku v našej farnosti o 6:15. Po nich sú pre deti v hale pripravené raňajky. V sobotu zostáva svätá omša o 7:00. Po nej pozývame do haly CVČ na kávičku, čaj a niečo pod zub dospelých a seniorov.