Do Žilinskej diecézy prichádza symbolické platidlo
Hlinený dukát

Diecézna charita Žilina spustí 11. novembra, na sviatok sv. Martina, nový projekt s názvom Hlinený dukát. Zakúpiť si ho môžete už aj v týchto dňoch v Centre Diecéznej charity Žilina. Týmto symbolickým platidlom môže verejnosť podporiť chudobných ľudí. Darujte ho človeku v núdzi, ten si ho vymení za jedlo alebo inú službu Charity. Už samotnou kúpou podporujete prácu Charity s chudobnými. Projekt je určený primárne na pomoc ľuďom v extrémnej chudobe, ktorí často žobrú. Tri roky veľmi úspešne funguje v Trnavskej arcidiecéznej charite. Prinášame vám základné informácie a hlavné myšlienky projektu. Ide o pomoc v mestách, kde Diecézna charita Žilina pracuje s ľuďmi bez domova, v Žiline, Čadci a Martine. Tvárou kampane je chariťák Igor, ktorý si na krátky čas vyskúšal, aké je to byť v koži človeka bez domova, emotívna fotografia nám ponúka možnosť porovnať dve tváre toho istého človeka, zastaviť sa na chvíľu a zamyslieť. Predstavuje človeka na dne, ktorý túži po novej tvári, po novom živote. K premene mu má pomôcť práve hlinený dukát. Ako?

 

ČO JE HLINENÝ DUKÁT
Je to dukát vyrobený z hliny, symbolické platidlo pre ľudí v núdzi. Môžu si zaň kúpiť jedlo alebo inú službu Diecéznej charity Žilina.

HLAVNÁ MYŠLIENKA PROJEKTU
Ulica je svet s vlastnými pravidlami. Ten, pre koho sa stal domovom, blúdi medzi stenami svojich problémov a nevie nájsť východisko. Zabojovať o zmenu vlastnými silami v týchto podmienkach je takmer nemožné. Peniaze problém človeka na ulici neriešia. Vďaka nim aj naďalej môže živiť svoje závislosti. Hlinený dukát pomáha na ceste z ulice. Sprostredkúva človeku v kríze kontakt so sociálnym pracovníkom Charity, ktorý mu môže poskytnúť špecializované sociálne poradenstvo a sprevádzať jeho kroky po ceste k účinnému vyriešeniu svojej ťažkej situácie.

AKO HO POUŽIŤ
Stalo sa vám už, že vás na ulici oslovil človek a prosil od vás peniaze? Aj ste mu chceli pomôcť, no riešili ste dilemu, či ich skutočne použije na dobrú vec. Darujte človeku v núdzi radšej hlinený dukát, vyrieši aj vašu dilemu. Dukát napomáha vymaniť sa zo závislostí, obdarovaný človek zaň dostane účinnú pomoc od Charity. Dukát okrem rozumného riešenia spomínanej dilemy ponúka verejnosti možnosť prejaviť pravú solidaritu bez možnosti zneužitia darovanej almužny. Tým sa okrem primárneho určenia pomoci núdznemu stáva sekundárne aj pomocou pre všetkých, ktorí chcú pomáhať rozumne a s láskou.

KOĽKO STOJÍ
Cena dukátu je 1 euro.

KDE HO KÚPIŤ A KDE HO VYMENIŤ
Celá pointa fungovania je veľmi jednoduchá. Zakúpite si dukát na predajných miestach, zatiaľ v Centre DCHZA na adrese: Vysokoškolákov 3, Žilina, tel.: 0903 983 958 (ich zoznam bude aktualizovaný na tejto webovej stránke, rovnako budú zverejnené aj miesta výmeny či prevádzky rýchleho občerstvenia, kde človek v núdzi dostane za dukát jedlo či inú sociálnu službu.

AKO HO DAROVAŤ
Možno sa núdzny človek stretáva s hlineným dukátom prvýkrát. Jeho reakcia môže byť spočiatku odmietavá. Informujte ho, že za dukát dostane jedlo a nasmerujte ho na najbližšie výmenné miesto. Povedzte mu tiež, že hlinený dukát mu prináša to, čo skutočne potrebuje a v jeho situácii mu môže pomôcť.

PREČO JE DUKÁT DOBRÁ POMOC Dať človeku dukát je lepšie ako dať mu peniaze. Hlinený dukát je pomoc, ktorá nemôže byť zneužitá. Pasákovi, ktorý zneužíva ľudí, je nanič.  Za dukát si nekúpi alkohol ani drogy. Dostane zaň jedlo. Dukát z hliny pomáha na ceste z ulice.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this